Зијадин Села на средба во германската амбасада

Од:

Лидерот на Движењето за Реформи – ДПА, Зијадин Села и генералниот секретар Арбен Таравари денеска биле поканети и присувствуваа на работна средба во Германската Амбасада во Скопје.

Села ги информирал високите претставници на Германската Амбасада за политичката ситуација во Македонија и можноста за надминување на овој политички момент и побрзо креирање на Реформистичката Влада.

Зијадин Села деновиве имал интензивни средби речиси со сите амбасадори на ЕУ и САД, кои се информирани за понатамошните чекори на политичкото делување на Алијансата за Албанците, соопштуваат од Движењето за реформи ДПА.

Тема на дискусија била и платформата на албанските политички партии, како важен елемент за европската перспектива на интеграцијата на Македонија, која се очекува да биде дел од програмата на идната влада, и која реално ги одразува реалните барањата на албанските гласачи кои гласале за нивните политички субјекти.

Би можело да ве интересира

Сопартијците не ја прифатија оставката на Зијадин Села

А1он

Села и Гаши до ДУИ: Или Зибери премиер или одете си во опозиција

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Села и Гаши: Го вративме Арачиново, убедливо водиме и во шестата изборна единица

Искра Манојлоска

Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска

А1он

Села: Нема да има отпуштање на административците, ќе ги поставиме на соодветни работни места

А1он

Села и Гаши: Ставовите на македонските партии беа далечни, датум за избори да се одреди со консензус

Кристијан Ландов