Зголемен бројот на заразени полицајци, вирусот најмногу се шири во Скопје

Од:

За две недели, нов, мал пораст на бројот на заболени од коронавирус, вработени во Министерството за внатрешни работи. Од службите, евидентирани се 100 активни случаи инфицирани со вирусот, што е за осум лица повеќе споредено со претходно кога имаше 92 заболени. Истовремено, во континуитет се намалува бројот на вработени кои се во самоизолација поради контакт со лице веќе заразено со вирусот.

Најголем број од заболените се полициски службеници од СВР Скопје – 30, Одделот за граѓански работи – 12, Одделот за гранични работи и миграција- РЦ Југ – 10, Одделот за обезбедување на лица и објекти – 5, во Одделот за специјални полициски операции-ЕСЗ – 2, во Единицата за брзо распоредување нема активни случаи, во Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за општи и заеднички работи има по 4 активни случаи.

„Во останатите организациони единици на ниво на МВР бележиме опаѓање на бројката на активни позитивни случаи“, велат од МВР.

Како резултат  на направените епидемиолошки анкети од страна на  Државниот здравствен и санитарен инспекторат во моментов во самоизолација се наоѓаат 183  вработени во Министерството за внатрешни работи, што е за осум лица помалку за разлика од пред две недели, кога имаше 191 изолиран вработен.

Би можело да ве интересира

МВР достави известување до Обвинителството за инцидентите со навивачите

А1он

МВР интензивно работи на расчистување на случајот со навивачката група што ширеше етничка омраза

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дваесет и осум мигранти откриени во Лојане и Ваксинце, три лица се приведени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Претреси во Кичево, приведени дилери на дрога

Ана Ололовска

Приведен Албанец поради злоупотреба на туристичиот престој во Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Отказ за советникот на Чулев кој нападна началник и предизвика инцидент за време на полициски час

Кристијан Ландов