Затворен угостителски објект во Чегране, приведен сопственикот

Од:

Синоќа во 21:15 часот, по претходна пријава, полициски службеници од Полициското одделение Чегране извршиле контрола во угостителски објект во селото, сопственост на В.Ф.(37) од Чегране. При контролата, во објектот биле затекнати четири лица, заедно со сопственикот и било констатирано дека не биле почитувани мерките на Владата за спречување на ширењето на Ковид-19.

– Објектот бил затворен од Државен пазарен инспекторат, а сопственикот бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, соопштија денеска од МВР.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Детали за уапсените и за акцијата на МВР во која беше запленета дрога вредна 800 илјади евра

Приведен охриѓанец во чиј дом бил пронајден кокаин

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Приведени албански државјани кои ги нападнале полицајците на граничниот премин „Ќафасан“

Катерина Павлова-Николовска

36 прекршувања на полицискиот час и 434 казни за неносење маска

Тешка сообраќајна несреќа на патот Градско -Велес во близина на Винарија „Стоби“

Жарко Настоски