Започнува трката за индекс

Од:

Започнуваат уписите за академската 2012/2013 година на приватните и државните универзитети во Републикава.

На располагање има 28.988 слободни места од кои 17.371 се предвидени за редовните студенти во државна квота, 7.805 слободни места се за квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 3.812 слободни места за вонредни студенти истакна денеска Министерство за образование и наука.

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје има вкупно 12.251 слободни место од кои 6.904 се за редовните студенти во државна квота, 3.931 слободни места предвидени се за квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 1.416 слободни места за вонредни студенти.

Би можело да ве интересира

Учениците се враќаат на настава, почнува второто полугодие

Ана Ололовска

Здружението на информатичари реагира на новиот концепт за основно образование

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца средношколци избркани од училиште поради вулгарност на онлајн час

Маја Илиевска-Пачемска

Институт за педагогија: Владиниот образовен концепт е полн со недоследности

Жарко Настоски

Влада: Не се укинува предметот историја, следи исцрпна јавна расправа за образовниот концепт

Жарко Настоски

Заев: Нашата намера не е да го укинеме предметот историја

Ана Ололовска

Leave a Comment

11 + 18 =