Започна изградбата на третата фаза од фекалниот колектор во Инџиково

Од:

Градоначалниците на Град Скопје и на Општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски го означија почетокот на изградбата на третата фаза од фекалниот колектор во населеното место Инџиково, општина Гази Баба.

Фекалниот колектор ќе се изведе од полиетиленски цевки со профил 800 мм, а во должина од 679 метри. Трасата на колекторот е покрај автопатот „Александар Македонски“, од стадионот „Борис Трајковски“ па се до фекалната препумпна станица „Маџари“.

– Со овој зафат практично ќе се реши проблемот на фекалната канализација на населеното место Тумба Маџари каде што досега воопшто немало канализација. Оваа населба не била досега во урбанистичките планови, но во соработка со Општината и ЈП „Водовод“ успеавме по толку години да им обезбедиме фекална канализација, истакна градоначалникот Трајановски.

Она што е значајно, потенцира градоначалникот, по завршување на фекалниот колектор нема да има потреба од пумпите кои се наоѓаат во пумпната станица на водовод во населбата Ченто.

– Досега сите фекални води доаѓаа до оваа препумпна станица и со неколку пумпи се препумпуваше во друг колектор којшто одеше преку населбата Маџари до Вардар, додаде Трајановски.

Инвеститор на овој проект е ЈП „Водовод и канализација“, а неговата инвестиција изнесува околу 12 милиони денари. Во зависност од временските услови градежните активности се планира да завршат за 20 до 30 дена.

Би можело да ве интересира

Девојка ограбила куќа во Тафталиџе, си заминала со плен вреден 2.500 евра

Жарко Настоски

ВИДЕО: Да умреме како мажи, ама да не живееме како глувци – активисти од Гази Баба не дозволуваат депонија на штетен отпад

Искра Манојлоска

Гази Баба забранува отворање нови фабрики-загадувачи во општината

Жарко Настоски

Жителите на дел од „Партизанска“ во вторник без вода

Жарко Настоски

Град Скопје: Почнуваме со летна градежна офанзива на 11 локации

Ландов

За Задушница ќе се затвораат улици кај гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров

Жарко Настоски

Leave a Comment

thirteen + 12 =