Замирисани пелени и урина во шишиња причина за евакуацијата на зградата во Скопје

Од:

По евакуацијата и неколку часа пребарување од страна на антитерористичките единици, откриена е причината за остриот мирис во влезот на зградата во „Скопјанка“. Одговорот, се криел токму под скалите каде живеел бездомник кој уринирал во пластични шишиња и искористени пелени во еден од становите, дознава „А1он“

„А1он“ дознава дека биле пронајдени стотина шишиња со урина во импровизирано живеалиште под скалите, каде наводно живеел бездомникот на еден душек. Истовремено во стан на вториот кат, број 11 биле пронајдени употребени пелени од каде исто се ширел јак мирис.

Во станот имало голем број на пелени, поради што тој ќе треба да биде исчистен и дезинфициран. Во станот влезе полицијата и екипи за дезинфекција, а во него живеат две жени од кои едната има над 90 години.

Станарите останаа повеќе од шест часа пред своите домови, а истовремено, полицијата, противпожарна екипа и војската пребаруваа во зградата.

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, беа евакуирани по пријава дека во влезот почувствувале силна миризба и печење на очите.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

А1он

ВИДЕО: Невреме во Скопје, улиците поплавени

А1он

Во понеделник наутро во Скопје ќе се прска против комарци

А1он

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Чаир и Аеродром со најмногу активни случаи на Ковид-19 во Скопје, вкупно 1.303 во главниот град

А1он

Во Скопје 1.342 активни случаи на Ковид-19

А1он