Заев за ФАЦ: Груевски избега сокриен во багажник

Од:

Во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, премиерот Зоран Заев тврди дека Никола Груевски избегал од земјава сокриен во багажникот на автомобил.

-Се симнал со лифт во подрумот, а потоа се сокрил во багажникот на автомобилот со кој бил изнесен од земјата. Во Албанија го чекале со унгарско дипломатско возило, кажа Заев.

На прашањето како е можно осуденик да ја напушти земјата Заев одговори дека тој викендот можел да го помине дома. „Не можевме да го смениме тоа само за Груевски.“, додаде Заев.

Ние го следевме, но според нашите закони, тоа може да го правиме само кога јавно се движи. Не во неговиот дом, објасни Заев.

Ова е прв пат некој да потврди дел од претпоставките како е избеган поранешниот премиер, за чие бегство никој не ја презема одговорноста.

Би можело да ве интересира

„Економист“: Северна Македонија помеѓу државите кои најмногу напредуваа во 2019 година

Татјана Ташкова

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај кралицата Елизабета

Татјана Ташкова

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен, Владата ќе реагира

Илир Мета и Талат Џафери одблизу следеа спасувачка акција во Драч

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Заев – Курти: Добрите односи и новите иницијативи за соработка меѓу двете земји се од исклучително значење за Западен Балкан