Заев за ФАЦ: Груевски избега сокриен во багажник

Во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, премиерот Зоран Заев тврди дека Никола Груевски избегал од земјава сокриен во багажникот на автомобил.

-Се симнал со лифт во подрумот, а потоа се сокрил во багажникот на автомобилот со кој бил изнесен од земјата. Во Албанија го чекале со унгарско дипломатско возило, кажа Заев.

На прашањето како е можно осуденик да ја напушти земјата Заев одговори дека тој викендот можел да го помине дома. „Не можевме да го смениме тоа само за Груевски.“, додаде Заев.

Ние го следевме, но според нашите закони, тоа може да го правиме само кога јавно се движи. Не во неговиот дом, објасни Заев.

Ова е прв пат некој да потврди дел од претпоставките како е избеган поранешниот премиер, за чие бегство никој не ја презема одговорноста.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Нова демократија во наследство го доби лошиот Договор од Преспа

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

Ципрас до Мицотакис: Сега е добар Договорот од Преспа?

Татјана Ташкова

Мицотакис: Однесувањето и соработката на соседите ќе го оценат нивниот пат кон ЕУ

Протоколот за ратификација на членството на Северна Македонија во НАТО пред француската Влада

Татјана Ташкова

Дрецун: Во тек е тајна операција на странски служби против Србија во Скопје

Татјана Ташкова