Заев – нов лидер на СДСМ

Од:

Зоран Заев е новиот лидер на СДСМ. Мнозинството од делегатите на 14-от Конгрес на СДСМ одлучи дека тој е вистинсиот избор да ја раководи опозициската партија. Заев доби поддршка од 395 делегати, Зоран Јовановски доби 137 гласа, а Кире Наумов 15.

dobivaj vesti na viber

Заев во своето обраќање вети дека со него како лидер, СДСМ ќе ја победи ВМРО-ДПМНЕ.

„Со мене како лидер на СДСМ ќе го декласираме ВМРО-ДПМНЕ“, рече Заев.

Инаку, Бранко Црвенковски, остана на ветувањето и не прифати да биде кандидиран за претседателската функција.

Претседателот на иницијативниот одбор, Наум Буревски, го напушти Конгресот, бидејќи како што изјави, зад иницијативата Црвенковски да остане лидер, застанале 30 илјади членови на СДСМ.

Излагањето на Кире Наумов, беше во полупразна сала бидејќи дел од делегатите, ја напуштија просторијата.

Инаку за познавачите и присутните на Конгресот, ситуацијата беше јасна уште од почетокот на денешниот ден, кога во „Холидеј Ин“ Црвенковски влезе во придружба на Заев и Јовановски, а Наумов влезе сам.

Зоран Заев ќе седне во жешкото столче на Бихачќа, каде што го чека многу работа и обврски, пред се СДСМ да ја направи партија во која нема да има елитизам и поделби и ќе биде вистинска опозиција на власта.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се лажговци и лицемери, летуваат во луксуз во Монте Крало и Црна Гора

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација

(ВИДЕО) Каевски: Нема нови договори и нови обврски, С. Македонија ги започна преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Реализираме стратешка цел, во ЕУ влегуваме како Македонци со заштитен македонски јазик и идентитет

Ана Ололовска

СДСМ: Објавен е огласот за ангажирање на 200 нови образовни асистенти за учениците со попреченост

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да не лаже, нема да има никаква цензура, токму таа партија лустрираше писатели

Ана Ололовска