Заев за Денот на Републиката во Крушево

Од:

Делегации на СДСМ утре ќе положат цвеќе и ќе оддадаат почит на загинатите борци во чест на големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ќе биде во Крушево уште рано утрото и ќе положи цвеќе пред спомениците на Питу Гули и на Тоше Проески, а по изјавата ќе се вклучи во државното одбележување на празникот од 09.30 часот кога ќе биде положено цвеќе на гробот на загинатиот херој Никола Карев и оддадена почит пред споменикот на Хероите на Слива и пред споменикот на Мечкин Камен, соопштуваат од СДСМ.

Во партиската делегација со претседателот Заев ќе бидат и потпретседателот на СДСМ, Александар Кирацовски, како и Трајче Калески, претседател на ОО на СДСМ Крушево.

Во 13.00 часот претседателот Заев ќе го посети манастирот Свети Илија, село Бирино.

Во Пелинце, пред Меморијалниот центар АСНОМ, во 11.00 часот, во рамки на државното одбележување на празникот, почит ќе оддаде партиска делегација на СДСМ што ќе ја предводи генералниот секретар Оливер Спасовски, а во којашто ќе бидат и членовите на Извршниот одбор на СДСМ Максим Димитриевски и Љупчо Николовски.

Во Скопје, партиска делегација на СДСМ предводена од организацискиот секретар Миле Зечевиќ, во состав Петре Шилегов, пратеник, Игор Трајчевски, член на СДММ и Маринела Тушева ќе учествува во оддавањето почит на државно ниво на повеќе споменици на херои во главниот град, почнувајки од 9.50 часот пред споменикот на АСНОМ, парк Жена борец, а потоа и пред спомениците на Никола Карев, Методија Андонов – Ченто, информираат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шкријељ: Грижа за пензионерите во време на криза, 10% покачени пензии само оваа година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Марковска: Одговорност на СДСМ во време на криза, обезбедена храна, енергенси и парно за зимата, само Мицкоски блокира

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Марковска: ВМРО-ДПМНЕ фабрикува лаги, Ковачевски не е дел од сопствеништвото на Пиксел Груп

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е по тендри и провизии, локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ удри по џебот на граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: За пристојна старост и во време на криза, зголемени пензии за 10 отсто година

Ана Ололовска

СДСМ: Граѓаните го видоа концептот на Мицкоски, тендери и провизии, ако е искрен нека ја прекине блокадата во Собранието

Ана Ололовска