Заев на „Фејсбук“: Го видовме нашето место на мапата на НАТО

Од:

Премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија на која заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, гледаат во мапата на земјите членки на НАТО.

„Го видовме нашето место на мапата членки на #НАТО. 30. место е за #Македонија. 30. јарбол е за македонското #знаме“, напиша Заев како опис на фотографијата.

Денеска заедно со Столтенберг, Заев одржа заедничка прес-конференција на која истакна дека Македонија ја очекува официјалната покана на претстојниот НАТО-самит. Столтенберг изјави дека вратата на НАТО е отворена, а Македонија е на прагот. Тој очекува на Самитот да ѝ биде врачена поканата на нашата земја, меѓутоа потенцира дека без исполнување на договорот, Македонија нема да може да стане дел од НАТО.

Би можело да ве интересира

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Заев се обврзува на одговорен парламент, Спасовски очекува во законските рокови да се состави Влада

Кристијан Ландов

Македонски војници до крајот на годинава ќе бидат распоредени во Косово како дел од КФОР

А1он

Помпео: На 231-та годишнина од Стејт депатментот „ја пречекавме Северна Македонија во НАТО“

Ана Ололовска

Заев-Столтенберг: С. Македонија останува посветена на демократските реформи и евроатланската ориентација

Ана Ололовска

Британска делегација при НАТО: Приемот на С. Македонија – историски момент за Алијансата

Ана Ололовска