За шест часа во Скопје МВР казни 129 возачи, 27 од нив возеле без возачка дозвола

Од:

Денеска (04.03.2023) во периодот од 10 до 16 часот Секторот за сообраќајни работи и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата од Оддел за униформирана полиција при БЈБ спроведоа акциска контрола на територијата на СВР Скопје за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се 129 возачи.

Од нив 27 за возење без возачка дозвола, 16 моторни возила со изминат рок на важност на сообраќајната дозвола, 11 за непрописно вградени фолии (затемнети стакла) , 4 за неисправност кај товарни возила кои вршат превоз на определени стоки,4 за возење под мерка забрана за управување на моторни возила…

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Би можело да ве интересира

Обид за убиство во Нови Сад: Во напуштена куќа двапати избоден маж во стомакот

Горан Наумовски

Во Охрид наредните денови посебен сообраќаен режим и засилени безбедносни мерки

Дете од Скопје дошло со пластичен пиштол во школо и го вперувал кон учениците

17-годишни девојчиња од Скопје повикани во полиција – на ТикТок се заканувале на соученичка

Анита Петровска Рајковиќ

Драма во Белград: Патрола на сообраќајната полиција спаси живот на бебе кое се гушеше

Посебен режим на сообраќај за велигденските празници во Скопје

Горан Наумовски