Времето денес променливо облачно со врнежи од дожд

Од:

Денеска се очекува променливо облачно време со врнежи од дожд, на планините и на повисоките места од снег, особено претпладне. Во утринските часови во западните делови врнежите ќе преминуваат во снег и во некои пониски места. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од јужен и југоисточен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 5, а максималната ќе достигне од 5 до 12 степени.

Во Скопје, времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Во повисоките делови од котлината во утринските часови можно е врнежите да преминуваат во снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне 9 степени.

Во недела ќе има преодно стабилизирање на времето. Од ноќните часови кон понеделник под влијание на нов влажен бран повторно ќе има врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места од снег, кои ќе бидат пообилни во понеделник.

Би можело да ве интересира

УХМР: В понеделник дожд, во вторник значително пониски температури

Чуден дожд во Пекинг: Кога граѓаните виделе што паѓа, им се „превртел“ стомакот

Горан Наумовски

Денеска облачно време со повремени врнежи од дожд

Денеска облачно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен јужен ветер

Денеска облачно со повремени врнежи од дожд