Во пожар целосно изгоре барака во Петровец, нема повредени

Од:

Барака во општина Петровец утринава целосно изгоре во пожар. Повредени нема, но без покрив на главата се останати неколку семејства.

Пожарот бил пријавен во Територијалната противпожарна бригада утринава во 08:30 часот, а целосно бил локализиран во 10 часот.

– Интервениравме со шест противпожарни возила и со 15 пожарникари. Дополнителна помош добивме и од ППТ единицата на рафинеријата „Окта“, изјави командантот на ТППЕ на Град Скопје, Владимир Симоновски.

Бараката била со доградени соби за живеење и според првичните информации причина за пожарот е електрична инсталација. На терен интервенирале и екипи на ЕВН кои морале да ја исклучат струјата.

Би можело да ве интересира

Опожарен угостителски објект во Бутел, нема повредени

Ана Ололовска

Мизрахи: На семејството чии деца загинаа во пожарот понудено им е сместување и парична помош

А1он

Спасовски: Ќе обезбедиме помош за семејството кое во пожар ги изгуби двете малолетни деца

А1он

Две деца загинаа во пожар во Шуто Оризари

А1он

Се запaли плинска боца во куќа во Кавадарци, од Противпожарната апелираат на внимателност

Ана Ололовска

Пожарникари интервенираа во два опожарени објекта во Скопје и еден во Битола

А1он