Во опожарената куќа во село Отошница почина 65-годишник, оџакот можна причина за пожарот

Од:

Шеесет и петгодишен жител на Скопје, кој живеел во куќата во село Отошница, е починатиот во пожарот што настана во објектот рано утрово околу четири часот. Од Територијалната противпожарна единица од Ранковце информираат дека станува збор за куќа на приземје, со четири простории, од кои опожарена е само едната, каде најверојатно сопственикот спиел, а можна причина за пожарот е палење на оџакот.

Според информациите од Министерството за внатрешни работи, починатиот го пронашле пожарникарите кои го изгасиле пожарот.

– Во четири часот и десет минути, во Секторот за внатрешни работи Куманово било пријавено дека во село Отошница настанал пожар во куќа, сопственост на Т.М. од Скопје. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Ранковце, а во куќата бил пронајден починат сопственикот. Увид на местото извршила екипа од ОВР Крива Паланка и се работи на расчистување на случајот, информираше портпаролката на СВР Куманово, Ивана Младеновска.

Увидот на полицијата сѐ уште трае, а градоначалникот Борче Спасовски изрази жалење за немилиот настан и сочувство до фамилијата на починатиот.

Би можело да ве интересира

Запалени две диви депонии во тетовско

Уште е активен пожарот на Шар Планина, гори букова шума во Чашка

Жителите да излезат и да ги бранат имотите, пожарот е проширен – повик од Националниот парк „Шар Планина“

ВИДЕО: Локализиран е пожарот на Шар Планина, гори на Баба

Катерина Ѓуровски

Со хеликоптер се гасне пожарот на Шар Планина

Катерина Ѓуровски

Општина Дебар бара од ЦУК да помогне во гаснење на два пожара од воздух