Во Крушево ќе се градат фотоволтаици, инвестиција од 5 милиони евра

Од:

Во Крушево ќе се градат фотоволтаични електрани во вкупна вредност од 5 милиони евра. За таа намена, во крушевската локална самоуправа денеска се одржаа јавна презентација и расправа за урбанистичките проекти, надвор од опфатот на урбанистички план за изградба на фотоволтаични електрани.

Според крушевскиот градоначалник Томе Христоски, со оваа расправа се најавува инвестицијата од 5 милиони евра за изградбата на фотоволтаиците.

-Ја најавуваме оваа голема инвестиција и очекуваме за брзо почеток со работа на теренот. Изградбата на фотоволтаични електрани е инвестиција вредна 5 милиони евра и претставува резултат на соработката со инвеститори од државава и од странство, изјави Христоски.

Би можело да ве интересира

Со грант од преку 700 илјади евра Крушево соработува со Елбасан на промоција на туризмот

А1он

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Улична трка во Крушево во знак на Денот на независноста

А1он

Бочварски: Инвестираме во патната и комуналната инфраструктура во општина Крушево

А1он

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“

Ниту Мицкоски нема да го слави Илинден во Крушево, ќе одел во Ташмаруништа

Кристијан Ландов