Во Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања пауза до 21 часот

Од:

Во собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања повторно е дадена пауза по што во 21 часот треба да продолжи расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

И попладневниот дел помина во реплики и контрареплики околу тоа дали треба да му се одземе пратеничкиот имунитет на Вељановски. Опозицијата е со став дека се врши политички прогон и оти ова е осми пат како расправаат за одземање на имунитет на пратеник, додека парламентарното мнозинство смета дека треба да се откријат организаторите на 27 април и да бидат изнесени пред лицето на правдата, а судската власт да оцени дали има можност за поведување постапка.

По паузата, според најавите, се очекува да се обратат уште тројца пратеници. Расправата треба да заврши до полноќ по што Комисијата треба да го достави заклучокот од расправата до претседателот на Собранието за потоа да биде свикана пленарна седница. Одлуката за одземање на пратеничкиот имунитет се носи со просто мнозинство од вкупниот број пратеници.

Би можело да ве интересира

Помошта за граѓаните и за компаниите преку петтиот сет мерки останува во собранискиот лавиринт

Катерина Павлова-Николовска

Муцунски: Ќе гласаме за мерките од петтиот пакет, нудиме неколку термини за седницата

Катерина Павлова-Николовска

Пратеничката на СДСМ со микрофонот: Не се бркавме, јас бев физички нападната од Мицевски

Кристијан Ландов

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието

Катерина Павлова-Николовска

Стопанската комора апелира пратениците во текот на денот да ги донесат законите од петтиот пакет мерки