Во Кисела Вода започнува проектот „100 обновени пешачки премини“

Од:

Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата (РСБСП) денеска потпишаа согласност за реализирање на проектот „100 обновени пешачки премини за 10.000 ученици“ со Општина Кисела Вода, и компаниите Евроинс осигурување, Адинг и Кодинг од Скопје.

Проектот е за подигање на безбедноста во сообраќајот кој во Кисела Вода ќе ги опфати сите пешачки премини пред градинките, основните и средните училишта.

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска потенцираше дека компаниите во Македонија покажуваат висока општествена одговорност вклучувајќи се во вакви проекти, како и за обновувањето на 100. пешачки премини кои се дел од националната стратегија на Македонија за унапредување на безбедноста на сообраќајот и патиштата.

– Во текот на првото полугодие од оваа година на подрачјето на Скопје и околината се случија вкупно 2.026 сообраќајни незгоди и тие значат зголемување во однос на истиот период од минатата година каде што се евидентирани 1.983, во кој животот го загубиле 26 учесници во сообраќајот, од кои осум пешаци, тројца велосипедисти и еден мотоциклист, рече Јанкулоска.

Градоначалничката на Кисела Вода Билјана Алексиќ Беличанец го искажа своето задоволство за, како што кажа, тоа што Кисела Вода е прва во проектот за одбележување на 100 пешачки премини.

– Човечкиот живот нема цена, токму поради тоа Кисела Вода останува посветена на безбедноста на своите граѓани на сите нивоа од секојдневното живеење, изјави Беличанец.

Таа истакна дека општината, покрај надворешната безбедност во Кисела Вода, се грижи за подигање на стандардот и условите во градинките, основните и средните училишта со преземање на повеќе проекти за реконструкција на истите.

Би можело да ве интересира

Жени се тепале во Карпош, па се вмешале и мажите – еден е ранет со нож

Жарко Настоски

Фатен разбојник што со нож ограбил обложувалница во Кисела Вода

Жарко Настоски

Жена паднала од тераса во центарот на Скопје

Жарко Настоски

Скопјанец направил сообраќајка и избегал, подоцна со колата удрил полицаец и пак бегал

Жарко Настоски

Скопјанец уапсен на „Ленинова“, бил агресивен кон полицајци

Жарко Настоски

Млад скопски крадец обил 15 такси возила во осум часа, направил трипати повеќе штета одoшто имал ќар

Жарко Настоски

3 comments

Ivan 19/08/2013 - 15:43 at 15:43

Minister i gradonacalnik odrzale press konferencija za odbelezuvanje(farbanje) na pesascki pateki. Ili se mnogu ocajni pa ne znaat sto uste da pravat ili nie graganite sme tolku glupi pa go razbirame ova kako golem proekt.

Reply
vladan 19/08/2013 - 15:57 at 15:57

ne razbiram kako nesto sto e normalna rabota na nadleznite institucii stanuva proekt.eve i jas sega imam eden proekt,da rucam

Reply
Дедо 19/08/2013 - 16:51 at 16:51

Ау, јас мислев дека ова е комунална, а не политичко-пропагандна работа. Ни на градоначалник, а камоли на министер. Каде живееме и кој ја раководи државата!?

Reply

Leave a Comment

20 − eighteen =