Во Гевгелија извршено прскање против ларви од комарци

Од:

Општина Гевгелија во соработка со подрачниот Центар за јавно здравје порано од изминатава година го спроведе првото ларвицидно прскање против комарци.

Теренското третирање против ларви од комарци е извршено на површина од околу 10 хектари крај вода и водени површини идентификувани како лежишта на комарци.

– Посебно внимание беше посветено покрај реката Вардар, на потегот од селото Мрзенци до мотелот „Вардар“ и околу недоградената зграда во центарот на Гевгелија, велат од општината.

Надлежните служби најавија дека до 15 април ќе се изврши уште едно теренско ларвицидно прскање против комарци, а доколку се утврди потреба, ќе биде спроведено и трето теренско прскање.

Потоа ќе следуваат авионските прскања против комарци кои годинава општина Гевгелија ќе ги организира самостојно, а не преку заедничка акција со другите општини од Југоисточниот регион затоа што ефектите од заедничкото прскање биле многу слаби на територијата на општина Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Во Гевгелија ќе се постави монтажна модуларна болница

Ана Ололовска

Одѕивот на гласачите до 17 часот во Гевгелија 52,35 отсто, во Валандово и Дојран околу 46 отсто, во Богданци 40 отсто

А1он

Во Гевгелија позитивно решени околу 90 отсто од барањата за легализација на дивоградби

Ана Ололовска

Пронајдени 142 мигранти во товарно возило, кривични пријави за двајца гевгеличани

А1он

Пронајдени 142 мигранти во камион со бугарски регистарски ознаки

А1он

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска