ВМРО-Народна: Бадникарските огнови не е во согласност со православието и со македонскиот идентитет

Од:

ВМРО-Народна партија ја повика Македонската православна црква годинава посериозно да им објасни на верниците дека палењето бадникарски огнови не е во согласност со православната црква ниту со македонскиот идентитет.

– Во контекст на палењето бадникарски огнови ја повикува Македонската православна црква, иако претходно многу пати го кажувала својот став оваа година посериозно да се ангажира во објаснувањето на македонските православни верници дека овој обичај односно палењето на огновите воопшто не е согласно ниту православната црква ниту со македонскиот идентитет кој напротив е директна идентитетска негација се наведува во писмената реакција од партијата.

Од ВМРО-Народна велат и дека огновите значителн опридонесуваат во еколошката катастрофа во време на енормно загадување на воздухот.

Би можело да ве интересира

ВМРО-НП: Се почести навреди од северниот сосед за Македонците

ВМРО-Народна го поддржува Законот за амнестија на осудените за 27 април

ВМРО-Народна прашува дали државата има доказ дека Ванчо Михајлов бил соработник на фашистичките власти

ВМРО-Народна партија го осудува тешкото насилство кон охриѓанецот кој се декларира како македонски Бугарин

Тенковите што ги донира Македонија се купени од Украина, не се руска донација, велат од партијата на Георгиевски

Катерина Павлова-Николовска

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист според партијата на Љубчо Георгиевски

Катерина Павлова-Николовска