ВМРО-ДПМНЕ: Загрижени сме од нетранспарентноста со која Заев пристрапи на склучување на договорот со Бугарија

Од:

„СДС не е опозиција и треба да му одговори на македонскиот народ околу дилемите кои го вознемируваат по вчерашниот настап на Зоран Заев.

dobivaj vesti na viber

Што има прифатено Зоран Заев?

Чиј е Цар Самоил? Доколку ова прашање е историско и доколку на ова прашање не треба да одговараат политичари, туку историчари, со кое право Заев се договара да ги менува историските учебници?

Дали СДС ги консултираше историчарите во однос на прашањето на заедничка историја?

Дали СДС и Зоран Заев сметаат дека Република Македонија нема своја сопствена историја? Дали Зоран Заев се договорил високите бугарски претставници да дојдат на Илинден за да ни го честитаат празникот како гости или тие доаѓаат на заедничка прослава без признанието дека Илинденското востание е автохтоно и македонско.

ВМРО-ДПМНЕ е крајно загрижена од нетранспарентноста и леснотијата со која Заев пристапи на едно исклучително сериозно прашање како што е склучувањето на договорот со Бугарија.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија.

Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот која што Заев се согласил да ја потпише.

ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против странски високи претставници да ни го честитаат националниот празник. За нас нема ништо спорно високи гости да присуствуваат како гости, но мора да се знае дека Илинденското востание е автохтоно и македонско. На Илинден се удрени темелите на македонската држава.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните 4 дена не можат да утврдат дали има мајмунски сипаници кај лице кое им избега од болница

(ВИДЕО) Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со понижувања за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста очекува оставка на скафандер министерката за култура

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите задолжени за борба со криминалот ги кршат законите

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го навреди народот, за него да се слушне народот на референдум е одење чекор назад

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски бегајќи од референдум го игнорира народот