ВМРО-ДПМНЕ: Власта непотребно се изживуваше над капачите на Водици во Охрид

Од:

ВМРО-ДПМНЕ Охрид реагира поради, како што велат, непотребната акција на полицијата против капачите на Водици цо градот.

Еве ја во целост реакцијата од партијата:

„Традицијата е нашето дефинирање, а Водици нашиот корен. Но за жал од достоинствен, искрен и сосема краток настан во кој преовладуваа среќата и радоста власта непотребно создава нервоза.

Апсолутно непотребно на сите капачи по излегувањето од езерските води им беа земани податоци од полициските службеници. Немаше никакво групирање и натпревар за фаќање на крстот чин кој беше завршен во црква, не постоеја турканици и немаше никакви непријатности, па според тоа за секаква осуда е насилието кон граѓаните од страна на власта.

Народот нема да ги заборави двојните аршини на оваа ненародна власт. Селективното однесување на власта е крајно нечовечки и против македонската традиција,“ велат од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид.

Би можело да ве интересира

Николоски: Власта е во договор со Мијалков, му овозможи да избега од правдата

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВМРО-ДПМНЕ: Одложувањето на примопредавањето на вакцините е епска брука и неспособност

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи редовен конгрес во ноември

Кузеска: Милошоски треба да се извини и веднаш да поднесе оставка, ако се потврди дека бил осуден во Германија

ВМРО-ДПМНЕ ги достави потписите од Иницијативата за поништување на Законот за попис до Собранието

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мисајловски: Ќе поднесеме интерпелација за Николовски и за Маричиќ

Катерина Павлова-Николовска