ВМРО-ДПМНЕ: Рекламирањето на Си-Ен-Ен и Би-Би-Си донесе голем бенефит на државата

Од:

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на одлуката на Владата на Република Македонија да го прекине рекламирањето на државата на Си-Ен-Ен и Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

„Владата предводена од СДС не е реформска, туку антиреформска. Единствените проекти на Владата на СДС се укинувањата, блокирањата и најавите за уривање. Владата на СДС го прекина и емитувањето на Владини реклами на еминентните светски телевизии CNN и BBC, кои донесоа голем бенефит за државата.

Владиното рекламирање во овие реномирани медиумски куќи позитивно ја презентираше Република Македонија и ги запозна мегународните инвеститори со бизнис можностите кои ги нуди Република Македонија. Владиното рекламирање во овие еминетни медиуми го зголеми и бројот на странски туристи во Република Македонија, па така од некогашните 442.845 ноќевања во 2006 година, во 2015 бројката на странски туристи кои оствариле ноќевање во Републука Македонија изнесува 1.036.383.

Емитувањето на Владините реклами и промоцијата на Република Македонија одеше под уставното име на државата промовирајќи ги највисоките национални интереси. Со укинувањето на рекламите, СДС го тргнува и промовирањето на името Македонија од светските медиуми во позитивен контекст.

Наместо антиреформи граѓаните од СДС очекуваат минимална плата од 16.000 денари, просечна плата од 30.000 денари,а лекарите очекуваат плата од 100.000 денари , граѓаните ги чекаат и новите 500 километри автопат кои СДС им ги вети“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стоилковски: Поделени вработувања? Миленици на Антимакедонската СДС во АЕК, на ДУИ во МНР

(ВИДЕО) Стоилковски: Функционерка на СДС ухлебена во АЕК за 55.000 плата

ВМРО-ДПМНЕ: Власта евтино продава вишоци струја во Албанија

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски краде преку албанска фирма на грбот на граѓаните и поскапата струја

(ВИДЕО) Трипуновски: Ковачевски и Николовски го уништија АД Водостопанство

ВМРО-ДПМНЕ: Владата среде криза дала 400 илјади евра на Рејтинг за да ја нема Македонија на рекламите

Горан Наумовски