ВМРО-ДПМНЕ: Неколку месеци не се набавуваат таблети и лекови против маларија

Од:

„Владата на СДС си поигрува со здравјето на граѓаните. Неколку месеци не се набавуваат таблети и лекови за опасната болест маларија.

Никакви оправдувања нема да ја амнестира од одговорност владата за недостапноста на лекот против маларија во државата.

Заради негрижата на владата, граѓаните кои се засегнати да ги примаат овие лекови мораат да одат во некоја од соседните држави за да ги купат.

Очигледно ништо не се остварува од ветувањата дадени пред изборите од страна на СДС.

Ветуваа подобро, подостапно и бесплатно здравство, ветуваа живот, ветуваа 100.000 денари плата за докторите, а очигледно и после шест месеци не можат да набават ниту еден лек против маларијата. Новороденчиња умираат, а не се превзема ништо. Секојдневно читаме по медиумите се потрагични случаи на медицинска негрижа по болниците.

Шест месеци нема ниту еден проект и инвестиција во здравството, дури за сметка на тоа СДС ја стопираа и изградбата на клиничкиот центар во Скопје кој требаше да биде најмодерен според сите стандарди.

Граѓаните се оставени на милост и немилост од страна на владата на СДС. Ваквиот неодговорен начин на владеење и раководење со здравствениот сектор граѓаните ги чини живот“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не се менува, се уште дејствува опасно по здравјето на граѓаните, води црна кампања наместо да повика на вакцинација

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Запрепастени сме од мрзеливоста и неспособноста на Шилегов цели 4 години, а затоа сега тој е изненаден од добрите проекти на Даниела

А1он

ВМРО ДПМНЕ: ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси

А1он

ВИДЕО: О.Г.А.Н. штанца анкети секој ден, а во седиштето нема никој и се веат пелени

Маја Илиевска-Пачемска

СДСМ: Очајнички чекори на ВМРО-ДПМНЕ пред извесниот пораз што им следува во Град Скопје и Карпош

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се уплаши од Законот за потекло на имот затоа што ќе важи и за поранешни функционери

А1он