ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани за Законот за јазици од неуставен да стане уставен

Од:

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за измени на Законот за јазици, согласно забелешките на Венецијанската комисија. Лидерот Христијан Мицкоски побара предлозите да бидат прифатени од власта и албанските партии.

“ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандман за Законот за јазиците, заедно со забелешките од Венецијанската комисија, за еден неуставен закон да стане уставен. Очекуваме поддршка од Заев. Нека ги прифати амандманите за законот да биде применлив, уставен и недискриминирачки кон другите заедници”, смета Мицкоски.

Забелешките на Венецијанската комисија мора да се почитуваат доколку како држава се залагаме да сме дел од ЕУ, додава Мицкоски, потенцирајќи дека содржината на амандманите ќе биде објавена веднаш штом бидат поднесени.

“Доколку сакаме владеење на правото, а не да правиме компромиси со уставот за сметка на политиканството, тогаш сите политички партии треба да ги поддржат амандманите кои ќе ги поднесеме. Ако сакаме да бидеме дел од ЕУ, тогаш треба сега да го покажеме тоа”, додаде Мицкоски.

Целта на амандманите кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поднесе е и законот да стане уставен, кажа нивниот лидер.

„Не можеме да бидеме со двојни стандарди пред граѓаните. Ајде да направиме и да ги поддржиме овие амандмани. Да го направиме овој закон согласно Уставот и забелешките од Венецијанската комисија”, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Апостолоски: Три години СДСМ и Заев на власт, три години Ѓорче Петров заборавена општина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Во текот на постапката при склучување на договор со „Веридос“ се менуваат членови на комисијата по терк на СДСМ и Спасовски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Продолжува партизацијата на институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорчев: Минатата година, 10.000 граѓани се иселиле само во Германија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Затуроска: Изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ

Ана Ололовска