ВМРО-ДПМНЕ чека распуштање, мнозинството изгласа уште пет закони

Од:

Без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои не влегоа во собраниската сала и ја чекаат седницата за распуштање на Законодавниот дом, на последниот работен ден, мнозинството донесе уште пет закони.

Едногласно изгласани се законите за управување со движењето на предметите во судовите, за заштита на личните податоци, за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, за изменување и дополнување на Законот за Инспекторат за употреба на јазиците и за урбано зеленило.

Би можело да ве интересира

Вељаноски: Собранието не направило преседан, изборите треба да се одложат

Кристијан Ландов

Џафери презентираше што сработел како претседател на Собранието

Ландов

Соботка: С. Македонија веќе е европска земја, се надеваме на зелено светло кон крајот на месецот

Ана Ололовска

Претседателот на Националниот совет на Австрија Соботка во посета на Собранието

Ана Ололовска

Џафери за српска „Политика“: Докажавме дека Албанец на значајна позиција не е бауч

Ана Ололовска

Собраниска делегација учествува на 14-та сесија на Парламентарното собрание на Медитеранот во Атина

Ана Ололовска