Владата побара да му се одземе државјанството на Александр Онишченко

Од:

Согласно членот 14 од Законот за државјанство на Република Северна Македонија, Владата побарала да започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Северна Македонија за лицето Александр Онишченко информираат од Владата.

Владата го иницираше барањето за одземање на државјанство на Онишченко, откако денеска директорот на Агенцијата за национална безбедност информираше Виктор Димовски на затворена седница реферираше за случајот Оношченко.

Димовски изјави дека во истрагата што ја спровела АНБ било констатирано дека е направен пропуст и не биле консултирани партнерите од НАТО пред да биде издадено позитивното мислење за државјанството на Онишченко. Тој се наоѓа на црната листа на САД.

Би можело да ве интересира

ЗНМ: Односот на владините службеници е цензура

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

Од приходите од игрите на среќа ќе се финансираат борбата против семејното насилство и активностите на инвалидските организации и Црвениот крст

Утврден е Предлогот на закон за прогласување на Кањон Матка за споменик на природата

Ана Ололовска

Грковска-Ескобар: С. Македонија е на правиот пат да ги оствари своите цели и се смета за пример во регионот

Ана Ололовска

Министерствата за здравство, за финанисии и ФЗО да достават предлог решение за набавка на терапија на пациентите со цистична фиброза

Ана Ололовска