(ВИДЕО) Заев: Нека се охрабрат чесните во Обвинителството

Од:

„Денеска сме во Основното јавно обвинителство, присутен сум како оштетена страна и сведок по основ на поднесената пријава од страна на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Иако знаете дека јавно изразивме сомневање и непризнавање на правосудниот систем на Република Македонија, сакам да потенцирам дека пријавата којашто ја поднесовме е од причините коишто и претходно ги посочивме, да оставиме трага, да покажеме дека ги почитуваме Уставот и законите на Република Македонија, истовремено да испратиме порака дека знаеме дека дигнитетот на институцијата Обвинителство како и другите правосудни органи е нарушена само од поединци“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

„Поголемиот дел од луѓето кои работат во овие институции, вклучително и Јавното обвинителство, се чесни луѓе кои чесно си ја извршуваат својата професија и во тоа име сеуште продолжуваме да негуваме надеж дека ќе постапат исклучиво по законите и Уставот на Република Македонија, ниту повеќе, ниту помалку.

Со тоа ќе испратат силна охрабрувачка порака за ова наше општество, ќе испишат историја и ние тоа јавно ќе го поздравиме. Се надевам дека ќе се враќа довербата во институциите, во правосудството, паралелно со вистината во Република Македонија“, изјави Заев.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски е најголемиот бранител на криминалците

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Катерина Павлова-Николовска

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Коциќ: Со законски измени ги ограничуваме трошоците за лекување од ковид во приватните болници

(ВИДЕО) Талевски: Пресудата за „Трезор“ е доказ зошто беше важен Законот за ЈО и зошто ВМРО-ДПМНЕ беа против негово носење

Ана Ололовска

СДСМ: Градиме систем за поодговорно управување со јавните финансии

Ана Ололовска

Leave a Comment

eight + 11 =