ВИДЕО: Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Од:

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со министерката за култура Ирена Стефоска и министерот за финансии Фатмир Бесими, по повод годишнината од смртта на Гоце Делчев, положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште во црквата „Св. Спас“ во Скопје.

– Сеќавањето на годишнината од смртта на Гоце Делчев, како знаменосец на македонската револуционерна борба, е и чествување на вредностите што тој ги застапуваше во борбата за слобода и за македонската државност, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Пендаровски и Дуда положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Жарко Настоски

Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

Ана Ололовска

Сто и осумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Ана Ололовска

Чиј е Гоце Делчев: Бугарски европратеник со навреди под статусот на Заев, се вмеша и Мицкоски

Кристијан Ландов

Се надевам на заедничка прослава на Гоце догодина со нашите браќа од Северна Македонија, вели Борисов

Жарко Настоски