ВИДЕО: Верниците без маски и дистанца на велигденска молитва во Бигорски манастир

Од:

Дел од верниците кои дочекот на Велигден го празнуваа во Бигорскиот манастир, не ги испочитуваа мерките за заштита од коронавирусот.

Додека ја слушаа црковната литургија, поради малиот простор и многуте верници, не можеше да се одржи дистанца меѓу нив. Според протоколите, посетата на верските храмови мора да е со задолжително носење на заштитни маски, но и оваа мерка не беше испочитувана.

Со маски беа неколку од посетителите на храмот и ниту едно свештено лице.

Голем број верници не беа во можност да ги слушаат литургиите и ги следеа онлајн преку преносите во живо. Дека наплив на посетеност има, забележително е и од снимките, каде се гледа дека верниците стојат и пред вратите, па дури и во влезовите на верските храмови.

Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан веќе повика празниците да се чествуваат со почитување на меркте за заштита од вирусот.

„Татковски повикуваме на трпеливо прифаќање и претпазливо чување на своето и на здравјето на другите, како и навремено примање на вакцини. Исто така, потребно е да се оддадеме и на постојана молитва: и за тие што боледуваат, и за тие што се трудат околу нив, како и за душите на оние коишто починаа од последиците на болеста“, порача Г.Г. Стефан, поглавар на МПЦ-ОА.

Вечерва се очекува и најголем наплив на верници да бидат во и пред црквите. Најголема посетеност се предвидува дека ќе има во охридските цркви. Охрид е веќе преплавен со туристи.

Би можело да ве интересира

Православните верници го слават Велигден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Велигден се дочекува на Плаошник, гужви само пред влезот во црквата, верниците со маски

ВИДЕО: Светиот благодатен оган пристигна во македонските храмови

Ана Ололовска

Бугарска црковна делегација замина по благодатниот оган во Ерусалим

Ана Ололовска

ВИДЕО: Благодатниот оган и годинава се појави во Светиот гроб во Ерусалим

Ана Ололовска

Велјасабота, денот меѓу смртта и воскресението

Ана Ололовска