(ВИДЕО) Тимоние: Минатиот петок не се случи европска Хирошима

Од:

Европска перпектива за Македонија постои и таа ќе биде прецизирана во наредните месеци , рече на денешната прес конференција амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние. Според него минатиот петок не се случила европска хирошима туку инцидент.

„Еден ден на Черчил му рекле дека прави историска грешка, но тој одговорил дека ние ја пишуваме историјата. Во контекст на тоа ние сме тие што ја пишуваат историјата и таа е во тек а минатиот петок не се случи европска Хирошима туку попатен инцидент кој предизвика сериозни последици тука, кои ги разбираме но тоа воопшто не значи крај на вашиот европски пат. Оваа одлука на Франција од минатиот петок не значи крај на вашата европска перспектива. Правниот политичкиот пат продолжува а Франција има јасна визија за тоа како ќе тешат натамошните европски интеграции. Во таа визија Македонија го има своето место“, рече Тимоние.

Би можело да ве интересира

Јункер е за зголемување на буџетот на ЕУ

Ана Ололовска

Советот на Европа бара владите да ги почитуваат човековите права

А1он

ЕФН бара посебни мерки за помош на медиумите во ЕУ поради кризата

А1он

Невладините бараат да се обезбеди сигурен абортус за време на пандемијата во Европа

А1он

ЕУ ги одобри мерките за најранливите групи на населението

А1он

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

А1он