(ВИДЕО) Студентите не протестираа, „замолија“ да не ги снимаат

Од:

Околу триесетина студенти се собраа пред споменикот на „Св. Кирил и Методиј“ во кругот на универзитетот нo не протестираа како што првично беше најавено против одлуката и тие да бидат дел од екстерното тестирање.

dobivaj vesti na viber

Побараа од медиумските екипи да не ги снимаат поради тоа што немаат изграден став. Дел од нив биле со спротивставени мислења, а имало и дел кои го поддржуваат проектот на Владата.

Незадоволството кое го искажа група на студенти за екстерното тестирање брзо се рашири по социјалните мрежи, а ставот беше дека дури 95 отсто од студентите се против овој проект.

На социјалните мрежи подоцна имаше и негодување што ваквиот протест се закажува пред празник кога голем дел од студентите веќе заминале од градот.

Вчера премиерот Никола Груевски децидно изјави дека проектот ќе се спроведе и дека се разговара за моделот на тестирање.

Само пред две недели 2.000 студенти протестираа во Белград против измените на Законот за високо образование усвоени на почетокот на септември. Има ли разлика?

Би можело да ве интересира

МОН: Исплатени средства за субвенциониран студентски оброк

А1он

Стипендии за студии во Романија за академската 2022/2023 година

А1он

Повторен конкурс за прием на студенти во државните студентски домови

А1он

Студиските програми на ФЕИТ добија акредитација од германска агенција

А1он

Конкурс за партиципација на високообразовните установи во CEEPUS-мрежите за академската 2022/2023 година

А1он

МОН: До 30 ноември повторно пријавување за субвенциониран студентски оброк

Ана Ололовска