(ВИДЕО) Стоилковски: Шилегов потпишал и анекс на веќе нереално прескап договор

Од:

„Работите на булевар Никола Карев, тоа е булеварот на таканаречената пластичарска, од касарната Илинден до Момин Поток во Скопје, ќе чинеа дупло поевтино доколку не постоеше шема ПРОФИТЕР и доколку ставките во овој договор потпишан од Петре Шилегов не беа неколку пати повисоки од пазарната цена на истите. Но, договорот би бил можеби и дупло поевтин доколку имало нормално аукциско работење, доколку, можеби Петре Шилегов, како потписник на овој договор, не испратил порака за цената воопшто да не се дискутира на наддавањето“, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Сите да се комотни, нема трка. Наместо по 10, 11, 13 градежни фирми да се борат за 3 милиони евра тежок договор, колку што е платено за сиот зафат, се појавуваат само три конкуренти на аукција со понудена речиси иста цена, и потоа воопшто да не се натпреваруваат на аукција да се земе работата.

Поднесувале тендерска документација за да не се тркаат да ја земат работата. И доаѓаме до договор потпишан од Петре Шилегов, на сума 160 милиони 765 илјади денари. Во договорот, според цените копање чини три пати повеќе, асфалтирање чини два пати повеќе, ивичњаци се речиси три пати поскапи, тампонирање чини цели три пати повеќе од пазарната вредност на терен, плаќана на други тендери.

Ама плаќа Петре од градскиот буџет. Шемата е јасна, постои претходен договор за кого е овој тендер наменет, пораката е пратена, тендерот се зема беа реална трка на пазарот, по нереални цени, а разликата се дели.

И тоа е ПРОФИТЕР. И така има градоначалници кои со административна плата кои што постигнале во просек по над 100.000 евра луксуз годишно. Од плата!

Е малку им било тоа што тендерот е дупло поскап, на овој договор има и АНЕКС договор. За истата работа којашто би можела да биде на пола поевтина. На тоа има Анекс договор потпишан исто од Петре Шилегов, на 300.000 евра. Непредвидени трошоци.

Аферата ПРОФИТЕР е огромна. Делени се пари од буџет во услови кога сета економија запре. Кога 60.000 останаа на улица. А градежни компании не се борат за тендери од 3 милиони евра распишани од Град Скопје.

Не се борат за работа за плата на вработените, ако вам не ви е чудно, не ми е ни мене.

Од разликата дебело се профитира, дури и кога разликата во цена е поделена.

Петре Шилегов за четири години го зголемува луксузот за речиси половина милион евра од административна плата. Нема полошо од СДСМ, за Скопје нема полошо од Шилегов“, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов во нервоза поради поразот почна да измислува и самопоканува во емисии кои никогаш не биле предвидени за дебата

Ана Ололовска

Стоилковски: Шилегов не мисли на Скопје, туку на јадење и пиење на буџетски трошок

Ана Ололовска

Митева: Кандидатот за градоначалник на СДСМ за Ново Село Звонко Ангелов вршел притисок и се заканувал на самохрана мајка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Како градоначалник Шилегов доградил два ката дивоградба во Тафталиџе, купи хациенда во Маврово и две возила Ауди

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да си даде оставка од партијата и владата, три пати лаже дека ја сфатил пораката, за да може да продолжи да краде

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: Заев да си даде оставка и во партијата и во владата

Ана Ололовска