(ВИДЕО) Стоилковски: Ниту платата, ниту фирмата на Шилегов не може да се извор за толкав луксуз

Од:

„Петре Шилегов не одговори на предизвикот да ги покаже приходите на неговото адвокатско друштво изминатите три години за време додека е градоначалник на Град Скопје. Шилегов го сокрива тоа затоа што тоа би се одговорило прашања од каде е изворот за пари за луксузите со коишто се поднови Шилегов и со кои средства го зголемува неговиот имот во ове три години за време на градоначалнички мандат“, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Според наши информации, Адвокатското друштво Шилегов и партнери ДОО –Скопје во 2019 година, остварил финансиски резултат –добивка од 301.905 денари. Значи адвокатското друштво на Петре Шилегов во 2019 година има добивка од неполни 5.000 евра. Цело адвокатско друштво, цела компанија, на раб на опстојување, на раб на одржување. Адвокатско друштво каде што Шилегов не е сам, Шилегов има и патрнери така е и името на фирмата.

Градоначалничката плата на Петре Шилегов не е доволна за ваков луксуз во три години. Фирмата на Шилегов со 300.000 денари годишно заработка, е на раб на постоење, и не може да е извор за луксузирање.

Петре Шилегов градоначалник во заминување, во еден мандат несразмерно го зголемува својот имот и тоа со луксузна вила на Маврово од 300 метри квадратни со огромен луксузен екстериер, со возен парк од најмалку 130.000 евра, три луксузни автомобили, како и со нелегална луксузна надградба на семејна зграда со што ја наткачува вредноста на објектот за најмалку 100тина илјади евра.

Ниту платата, ниту фирмата не може да се извор за толкав луксуз!

Прашањата од кои што Петре Шилегов бега се следните:

-Дали зад луксузните градби и нелегални надградби стојат фирми коишто на некој начин може да се поврзани со тендери и исплатени пари од градската каса ?

-Дали Петре Шилегов се луксузира на сметка на противуслуги поврзани со работењето на Градот ?

Ова се само дел од прашањата коишто ги отвора молкот на институциите за дивата надградба на Петре Шилегов, молкот за неговата документација, молкот за непријавен луксузен имот за којшто и самиот зборува !

Нема ништо полошо од СДСМ, за Скопје нема полошо од Петре Шилегов!“, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов во нервоза поради поразот почна да измислува и самопоканува во емисии кои никогаш не биле предвидени за дебата

Ана Ололовска

Стоилковски: Шилегов не мисли на Скопје, туку на јадење и пиење на буџетски трошок

Ана Ололовска

Митева: Кандидатот за градоначалник на СДСМ за Ново Село Звонко Ангелов вршел притисок и се заканувал на самохрана мајка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Како градоначалник Шилегов доградил два ката дивоградба во Тафталиџе, купи хациенда во Маврово и две возила Ауди

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да си даде оставка од партијата и владата, три пати лаже дека ја сфатил пораката, за да може да продолжи да краде

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: Заев да си даде оставка и во партијата и во владата

Ана Ололовска