ВИДЕО: Снимка од апсењето на полицајците кои правеа журка

Од:

Уапсените полицајци во кратовското село Куклица кои правеле забава, не ги почитувале мерките за заштита од коронавирусот, констатираат од МВР. Оттаму за „А1он“ велат дека за санкционирање на нивното однесување, покрај Обвинителството, ќе учествуваат и инспектори од МВР, заедно со Внатрешната контрола.

Полицајците биле затекнати околу 21 часот на приватен имот во селото, откако било пријавено дека се прави забава. Дел од нив, во изминатиот период биле задолжени да ги спроведуваат мерките за заштита од коронавирусот, односно да казнуваат за нивно непочитување.

„Веднаш се преземени мерки и известен е Јавен обвинител, по чии насоки на местото излегле полициски службеници и на приватен имот во с.Куклица биле затекнати осум лица, од кои седум полициски службеници, кои не биле на должност и кои биле лишени од слобода поради сомнение за сторено кривично дело по член 206 од кривичниот законик. Од страна на Одделот за внатрешна контрола при МВР и инспектори од соодветните организациони единици се работи на расчистување на случајот“, велат од МВР од „А1он“.

Инаку, „А1он“ веќе објави дека во акцијата била вклучена и Единицата за брзо распоредување, откако, уапсените полицајци давале отпор и не соработувале со припадниците на МВР кои постапувале по пријавата.

Би можело да ве интересира

МВР регистрира повеќе инциденти и настани поврзани со изборите меѓу 11:00 и 12:00 часот

А1он

Директорот на ЗОО Галетановски повикан во полиција, поради објавата на Фејсбук да се шкртне „Северна“ од гласачкото ливче

Мери Јордановска

Се вршат претреси во станови и куќи, полицијата се уште трага по експретседателот на Кривичниот суд Панчевски

А1он

Чулев ќе побара помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чулев од Струмица: Полицијата најстрого да ги санкционира сите прекршители на изборниот процес

Ана Ололовска

Приведени „диви тркачи“ со мотори од скопските улици

Ана Ололовска