ВИДЕО: Скопје блокирано поради меѓувладината седница со Косово

Од:

Сообраќаен метеж, сирени од автомобили и нервозни возачи утрово има на сите пристапи кон центарот на Скопје. Автомобилите повеќе стојат заглавени отколку што се движат. Сообраќајот го регулира полиција, но речиси и да нема раскрсница која не е блокирана од возила.

Дел од улиците во центарот се затвораат за сообраќај поради движењето на делегацијата од косовската Влада која денес ќе има заедничка седница со македонската Влада.

Министерството за внатрешни работи уште вчера најави изменет режим на сообраќајот во центарот на Скопје, но не соопшти на кои улици. Од таму апелираа, оние кои можат, да го избегнуваат центарот на градот оти сообраќајците ќе ги затвораат улиците по потреба.

„Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје“, најави вчера МВР.

Од таму побараа учесниците во сообраќајот да ги почитуваат наредбите кои ќе ги даваат полициските службеници за непречено одвивање на сообраќајот.

Би можело да ве интересира

Билетите за гостувањето на Германија во Скопје се распродадени

А1он

НаТочак: Безбедноста да биде приоритет во креирање на сообраќајните политики

А1он

Пожар во галијата кај Холидеј Ин

А1он

Посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он