(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд ги потврди изборните измами на Груевски

Од:

Со одлуката на петте партиски послушници на ВМРО-ДПМНЕ во Уставниот суд, Никола Груевски ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните измами. Изборните грабежи и партизираните институции беа главните причини за политичката криза, рече Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Дали ваквата одлука на Уставен суд се носи со намера да се заштити Никола Груевски?

Највисоки претставници на партијата на власт се веќе осомничени за злостроничко здружување за изборна измама. Потврдено и од Специјалното јавно обвинителство со покренатите постапки.
 
Очигледно дека некој во врвот на ВМРО-ДПМНЕ многу добро знае за што се покренати постапките.
 
Затоа Груевски мора да се изјасни дали тоа е правено по негов налог.
 
Затоа Никола Груевски се плаши од правдата.
 
Јавно предупредуваме дека СДСМ и граѓаните нема да дозволат на ваков начин ниту да се штити изборен криминал ниту да се превенира нечија намера за повторен изборен грабеж.

Во Македонија ќе има слободни, фер и демокартски избори, со прочистен избирачки список и реформи за слободни медиуми.

Секој што го прекрши законот ќе одговара.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски е најголемиот бранител на криминалците

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Катерина Павлова-Николовска

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Коциќ: Со законски измени ги ограничуваме трошоците за лекување од ковид во приватните болници

(ВИДЕО) Талевски: Пресудата за „Трезор“ е доказ зошто беше важен Законот за ЈО и зошто ВМРО-ДПМНЕ беа против негово носење

Ана Ололовска

СДСМ: Градиме систем за поодговорно управување со јавните финансии

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 + 4 =