(ВИДЕО) Шилегов: Оградата пред Влада е симбол на стравот на Груевски

Од:

„Никола Груевски се оградува од народот, од граѓаните. Оваа барокна ограда, од ковано железо, е најголемиот симбол на стравот на Никола Груевски. Груевски се плаши од револтот кај граѓаните коишто не сакаат нечесни политичари“, рече на денешната прес конференција, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

„Груевски се плаши од одговорност за криминалот, корупцијата, за сите злоупотреби во изминатите девет и пол години, сé она што се потврди со доказите од проектот Вистината за Македонија.

Дури и во време на еднопартискиот систем, оваа зграда не само што не беше оградена, туку просторот пред неа беше еден од поубавите јавни простори.

Но, Никола Груевски се навикна сопствените комплекси и стравови да ги прикрива со нови узурпации на јавниот простор, на парковите, зеленилата, плоштадите…зашто се залажува дека тоа може да го спаси.

Нема ограда што може да му помогне на Груевски.

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија јавно се обврзува, дека по победата на изборите во април, оградата околу зградата на владата ќе биде извадена.

Овој простор повторно ќе им биде вратен на граѓаните“, изјави Шилегов.

Би можело да ве интересира

Заев по повлекувањето на Шекеринска: Треба неа да ја прашате дали сака да се дистанцира од мене

Ландов

(ВИДЕО) Костадинов: Економските мерки даваат резултат, продолжува помошта за граѓаните, платите растат

Ана Ололовска

СДСМ: Шилегов во 2021 го реализира ветувањето што ВМРО-ДПМНЕ им го даваше на скопјани на сите избори во последните 30 години

Ана Ололовска

СДСМ: Шестиот пакет економски мерки обезбедува поддршка за 10.000 компании со 60.000 вработени

Ана Ололовска

Верни сме им и посветени на граѓаните и на државата, рече Заев на 30-от роденден на СДСМ

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Кузеска: Со шеститот пакет мерки обезбедуваме поддршка од 9.9 милиони евра за над 6.000 угостители кои вработуваат над 17.000 лица

Ана Ололовска

Leave a Comment

11 − three =