ВИДЕО: Русковска бара да им се одземат пасошите на осомничените во истрагата за невладината на Боки 13

Од:

Утре ќе бидат повикани во судот останатите осомничени во најновата истрага за невладината организација на Бојан Јовановски, Боки 13, рече обвинителката Вилма Русковска.

Таа бара од судот да им бидат одземени пасошите, еднаш неделно да се јавуваат во судот и да им биде изречена забрана да го напуштаат Скопје.

Утре ќе биде поднесено обвинението за „Рекет“ за тројцата обвинети Катица Јанева, Бојан Јовановски и Зоки Милески-Кичеец.

Русковска рече дека не биле користени ПИ мерки за најновата истрага и дека ќе бара продолжување на притворот за Јанева, Боки 13 и Кичеец.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Васко Маглешов

Претседателката на Апелација: Полицаец отворил да излезе Ременски од друга врата без моја дозвола

Кристијан Ландов

Четири часа Ременски врши увид во доказите за случајот за Меѓународниот сојуз

Кристијан Ландов

Бојан и Миле Јовановски, Мандиќ, Ременски и асистенката наредната недела на распит кај Русковска

Кристијан Ландов

Бојан Јовановски и неговиот татко не дојдоа кај Русковска, доказите ги разгледувал Дуковски

Кристијан Ландов

Ременски низ спореден влез отиде кај Русковска, ќе прави увид во докази

Кристијан Ландов