ВИДЕО: Реконструкција на улицата Востаничка

Од:

Улицата Востаничка во општината Кисела Вода за околу два месеца ќе добие нов лик. Од денеска екипи на Град Скопје вршат реконструкција на оваа значајна сообраќајница, на потегот од улицата Црниче до улицата Свети Наум Охридски. На оваа делница долга 1.100 метри ќе се обноват коловозот и рабниците, а ќе се реконструираат и тротоарите со замена на бекатон-плочките, онаму каде што е неопходно.

– Улицата Востаничка е всушност продолжение на улиците Бихаќка и Црниче кои беа предмет на реконструкција минатата година. Овде ќе решиме и еден горлив проблем што долги години ги мачи граѓаните од овој дел од градот, ќе изработиме нови 76 приклучоци во водоводната мрежа за да обезбедиме континуирано и квалитетно водоснабдување – рече денеска градоначалникот Петре Шилегов.
Вредноста на реконструкцијата на улицата Востаничка изнесува околу 15 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот за изведба е 50 дена.

Шилегов додаде дека е во тек градежна офанзива за изградба и обнова на градските сообраќајници, за да се подобри квалитетот на урбаното живеење во Скопје.

На почетокот на реконструкцијата на улицата Востаничка присуствуваше и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски.

Би можело да ве интересира

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Жарко Настоски

Традиционалната „Мичуринска средба“ нема да се одржи, ќе има хуманитарна акција

Жарко Настоски

Вкупно 379 луѓе се лекуваат во скопските ковид-центри, 17 нови пациенти примени во изминатиот ден

Жарко Настоски

Полицијата фати двајца скопски крадци кои вчера ограбиле куќа на „Партизанска“

Жарко Настоски

Тинејџер нападнал полицаец во Кисела Вода, бидејќи му побарал лична карта

Кристијан Ландов

Жена носела пиштол без дозвола на бензинска пумпа, сега е во притвор

Ана Ололовска