ВИДЕО: Првачињата и децата со попреченост од Општина Аеродром започнаа со бесплатно пливање

Од:

Успешно започна реализација на нашиот проект за бесплатно пливање на првачињата и лицата со попреченост. За правилен и подобар психо-физички развој на најмладите Општина Аеродром го спроведе најновиот проект „Учиме да пливаме”, истакнуваат од оваа општина.

dobivaj vesti na viber

Како што појаснуваат, „Учиме да пливаме” е проект кој предвидува олеснување на семејниот буџет на секое семејство на територија на Општина Аеродром кои имаат дете во прво одделение или дете со попреченост.

Со субвенционирањето, сите опфатени ученици добиваат: часови пливање, опрема за пливање (капа, наочари), пешкир, сертифициран спортски едукатор како и превоз на учениците од училиште до базенот и назад.

Проектот е изработен во соработка со Сојузот за училишен спорт на Општина Аеродром и во реализација на „Скај велнес“. Навистина е големо задоволството кога децата се среќни, а овој проект го покажа токму тоа, велат од Општина Аеродром.

Приоритет на општината, како што додаваат, се најмладите.

„Со ова, го реализиравме и нашето предизборно ветување за бесплатно пливање. Единствено низ сериозни инвестиции, чекори и иницијативи за подобрување на образовниот процес, како и вложување во спортската инфраструктура, можеме да создадеме здрава и едуцирана средина! „Наш Аеродром. Промените се случуваат“, се потенцира во соопштението.

Би можело да ве интересира

Општина Аеродром: Безобразно, смешно и некоректно е инвестиции кои се реализираат од буџетот на општината да се политизираат

Ана Ололовска

Финансиска помош и субвенции за социјално загрозените лица од Општина Аеродром

Ана Ололовска

Над 130 домаќинства во Лисиче добија еколошки уреди за греење и енергетско-ефикасни фасади

Ана Ололовска

Општина Аеродром: И покрај пречките од централнава власт, нема да дозволиме затворање на училиштата

Муцунски: Новата детска градинка „Црвенкапа” во која ќе се згрижат над 200 дечиња добива нов и уникатен изглед во внатрешност

Ана Ололовска

„Светот на Биби” во новата градинка во Општина Аеродром

Ана Ололовска