ВИДЕО: Почна расчистувањето на „Глобал“

Од:

Во Струмица почна расчистувањето на остатоците во трговскиот центар „Глобал“ кој беше зафатен од голем пожар во саботата. Опожарени се една третина од пазарот, десетина дуќани на приземјето, првиот и дел од вториот кат.

Според најавите расчистувањето треба да трае два дена, а потоа треба да почне санацијата.

Расчистувањето започна откако вчера обвинител од струмичкото Основно јавно обвинителство, инспектори од Дирекцијата за заштита и спасување, како и крим-техничари од МВР го завршија увидот на терен.

Пожарот во „Глобал“ избувна вечерта на 2 јануари, а во неговото гаснење учествуваа 61 пожарникар со 18 возила. Опожарени беа една третина од Градскиот пазар, повеќе продавници на приземјето и првиот кат, дел од вториот, а урнат е и дел од покривот на трговскиот центар.

Би можело да ве интересира

Опожарена трска во близина на Калишта

Ана Ололовска

Два месецa по пожарот, „Глобал“ повторно отворен

Жарко Настоски

Пожар во хотел во Радожда, изгореле три соби и кровот

Ана Ололовска

Се запали автомобил во движење кај Јурумлери, пожарникарите велат зачестиле опожарувањата на автомобили

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата упадна во дом на струмичанец кој си правел забава со 11 пријатели

Во четири наутро се запалила кујната во затворот Идризово, повреден е вработен

Жарко Настоски