(ВИДЕО) Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со понижувања за Македонија

Од:

Бугарија најавува нови пишани документи со нови обврски за Македонија, а Ковачевски мува не го лази. Ковачевски никаде го нема да објасни каков документ се подготвува во Софија и што значи тоа за Македонија. Ковачевски, Маричиќ и Османи говореа дека нема да има нови пречки и понижувања за Македонија, а само по еден месец, министерот за надворешни работи од Бугарија најавува документ со систематски пристап и јасно запишани задачи и одговорности за да може да се очекуваат и резултати. Ова е ново понижување за Македонија. Ова е нов дебакл за македонската дипломатија, изјави на денешната прес-конференција Бране Петрушевски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ и експертите предупредуваа на ова кога говореа дека Ковачевски и Владата треба да бараат гаранции дека Бугарија нема да испорачува нови барања и услови за Македонија. Но, Ковачевски и Владата со својот измеќарски менталитет ги прифатија уцените и диктатите и затоа ја доведоа евроинтеграцијата во позиција или вечно да се преговара или да се спроведува асимилација преку постојани нови услови и барања од официјална Софија.

Петрушевски истакна дека овој нов документ, кој се подготвува во Софија и со кој ќе се обврзува Македонија, ќе биде основата на која ќе се оценува спроведувањето на барањата на Бугарија. Затоа го повторуваме ставот дека ваквата преговарачка рамка мора да биде консултирана со граѓаните. Затоа, Владата, наместо да се крие, треба да се соочи со народот и да даде одговори и одговорност за тоа што ја доведе Македонија во потчинета состојба.

Оваа Влада предводена од Ковачевски е продолжение на политиката на свиткан ‘рбет на Заев. Оваа Влада е најголемата штета за националните и за државните интереси. Оваа Влада стана најголемиот проблем и кочничар на Македонија. Оваа Влада, наместо да има јасен став и стратегија, се води од болната амбиција и кариеризмот на нејзините функционери, кои граѓаните скапо ги плаќаат. Оваа Влада мора да замине, изјави Петрушевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Двајца генерални секретари на влада осомничени за криминали до гуша, а премиерите чисти

ВМРО-ДПМНЕ: Продолжува аферата „Броило“ вредна над 26 милиони евра со нови детали, додека народот трпи за леб, Ковачевски екстра профитира

Се судрија директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ: И Господ да ви се јави на сон, ќе дојдете тука да прашате

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: Поделени вработувања? Миленици на Антимакедонската СДС во АЕК, на ДУИ во МНР

(ВИДЕО) Стоилковски: Функционерка на СДС ухлебена во АЕК за 55.000 плата