ВИДЕО: Околу 1.000 матуранти од Скопје традиционално одиграа квадрил на плоштадот „Македонија“

Од:

На плоштадот „Македонија“ околу 1.000 матуранти учествуваа на традиционалната манифестација „Матурска парада 2019“, каде го одиграа квадрилот.

Освен во Скопје, парадата на матуранти се одржа и во Охрид, Струга, Гевгелија, Струмица и Валандово.

Организаторот на настанот Никола Глигоров од Дирекција за култура и уметност посочи дека е задоволен од овогодинешната организација.

– Задоволен сум што и оваа година по 13-ти пат успеавме да ја одржиме оваа манифестација. Интересот кај матурантите од година во година расне. Веќе стана препознатлива манифестација. Се спроведува во околу 60-70 градови од Југоисточна Европа, наведе Глигоров.

Посочи дека подготовките за „Матурска парада 2019“ се спроведувале во текот на второто полугодие.

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов им посака успешен упис на посакуваните факултети на матурантите.

Манифестацијата „Матурска парада 2019“ е поддржана од Град Скопје, Агенцијата за млади и спорт и Канцеларијата на ЕУ во Скопје.

Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во државава првпат се одржа во 2007 година во Скопје и во Охрид.

Би можело да ве интересира

Скопје и Софија ја интензивираат соработката во одбраната

А1он

Делегација на Националната гарда на Вермонт во посета на Скопје

А1он

Нов привремен сообраќаен режим на мостот Гоце Делчев

А1он

Целосно изгаснат пожарот во зградата „папагал“, повредени нема

Посебен сообраќаен режим утре во Скопје поради одбележување на Илинден

Ана Ололовска

Град Скопје ќе дистрибуира топлинска енергија до граѓаните

Ана Ололовска