(ВИДЕО) Ништо и од најавениот први февруари на Груби: Рамковните административци ниту се распределени, ниту почнаа со работа

Од:

Очекувањето на вицепремиерот Артан Груби дека од први февруари сите рамковно вработени административци ќе почнат на работа, не се оствари. Постапката за распределба на над 1300 лица кои со години не оделе на работа и натаму е во тек. Претседателката на инспекциски совет Магдалена Филиповска – Грашкоска посочи дека директорите на шесте инспекторати и кажале дека рамковните работници не почнале со работа во овие институции. Нивните преземања се во тек.

dobivaj vesti na viber

„Во Пазарната инспекција беа 35 лица, во Трудова инспекција-14, за останатите дополнително морам да ви дадам податок. Директорите кажаа дека лицата се уште не се распределени и почнати со работа. Потребно е да се спроведе целосната постапката, која ќе отпочне преку Министерството за политички систем, за преземањата кои треба да се извршат. Овој план, Владата го донела врз основа на анализи. Имам информации дека дел од лицата имаат соодветно образование за да можат да бидат инспектори, дел се со образование кое што е соодветно да бидат распределени на административни места. Сето ова е обврска на самата институција, имајќи ги во предвид самите систематизации да обезбеди начин да се распределат на соодветни работни позиции“, рече Филиповска – Грашкоска.

Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, пред две недели информираше дека 1349 службеници, пред се економсти, павници, но и со средно образование ќе бидат сместени во 237 институции. Неговото очекување беше од февруари да почнат со работа во распределените институции, меѓу кои инспекторатите. Според планот најмногу административци ќе завршат во МВР, односно 143 вработени, 92 во УЈП, 74 во Државното правобранителство, 25 во Тетовската болница, 29 во Агенцијата за катастар, а 21 во Министерството за земјоделство.

Би можело да ве интересира

Груби: Зборуваме со пратеници од опозицијата за уставни измени, ни влеваат доверба дека ќе ги поддржат

Горан Наумовски

Груби: Убеден сум дека новиот состав на Владата ќе ја спроведе нејзината програма

Ана Ололовска

Груби: Нема потреба од недоверба кон Османи и Владата, со Бугарија се преговара транспарентно

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Прославата за 20 години од Охридскиот рамковен договор се претвори во партиска забава

А1он

Борел: Иднината на Северна Македонија и целиот Западен Балкан е во ЕУ

А1он

Солана: Сигурен сум дека многу скоро ќе ги почнете формалните разговори со ЕУ

А1он