ВИДЕО: Марија од Гевгелија продава крофни за Луна, не се познаваат, но собира пари за нејзиното лекување

Од:

Инспирирана од Нина од Нови Сад, малата Марија од Гевгелија продава крофни на плоштадот во градот за да помогне во собирањето пари за лекување на Луна. Луна кој не ја познава истот така е девојче од Гевгелија која има напредна фаза на сколиоза и треба да оди на операција во Турција.

Потребни се 65 илјади евра за операцијата.

Засега продажбата на Марија оди успешно. Вчера на нејзиниот шанад имаше многу гевгеличани кои купуваа од крофните. Покрај Марија и уште две деца, Петар и Силвија, исто така со продажба се обидуваат да помогнат во собирањето пари за Луна.

Паралелно отворени се и телефонските броеви за донации: Телеком 143 – 103 и на А1 143 – 478 на кои може сите граѓани да се вклучат во хуманитарната акција.

Приказната на Нина од Нови Сад која со продажбата на крофните собираше пари за лекување на татко и го освои Балканот. Таа успеа во намерата и ги собра потребните средства.

Би можело да ве интересира

Гевгеличанец си садел марихуана во двор – доби кривична и притвор

А1он

Откриена е причината за двојното убиство во Гевгелија

Горан Наумовски

Двојно убиство во Гевгелија, брат го убил брати си и снаата

Предраг Петровиќ

Притворен дилер од Гевгелија

„Taste the south” фестивал во Гевгелија

Горан Наумовски

Детали за застреланата мигрантката кај Гевгелија: Умре на рацете на нејзиниот сакан Абу Бак, молеше за помош

Горан Наумовски