(ВИДЕО) Ковачки: Славјанка Петровска крие луксузна хациенда со базен во Радишани

Од:

„Министерката за одбрана Славјанка Петровска, крие луксузен имот. Како што кажав во дуелот со Министерката во средата таа во својот Анкетен лист до ДКСК пријавила само долгови, два кредити и една кредитна картичка, но не и луксузна хациенда во Радишани. Во дуелот ја прашав Петровска дали крие имот во Скопско, по што таа негираше и рече дека се што поседува е во нејзиниот Анкетен лист, односно дека не поседува имот. Петровска е фатена во лага како крие имот“. Ова меѓудругото денеска на прес-конференција го објави Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Ковачки посочи дека „Славјанка Петровска поседува огромна хациенда со базен во Радишани. Во таа хациенда има голем базен, целиот имот е ограден со голема двометарска ограда, што може да се види од следните слики“.

„Овој имот на Петровска е евидентиран и во Агенцијата за Катастар на недвижности, прибележан во евидентен лист во катастарската општина Радишани. И се наоѓа на улица Радишанска. Жителите од тој дел на улица Радишанска според избирачкиот список гласаат во избирачкото место 2948/1 кое се наоѓа во ОУ Ацо Шопов. Тоа е истото избирачко место каде гласа и Славјанка Петровска. По што може да се заклучи дека адресата на луксузната хациенда на Славјанка Петровска е и адреса на живеење која истата ја има во личната карта“ рече Ковачки.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ напомена дека „ги повикуваме надлежните институции да постапат, а Славјанка Петровска наместо на ВМРО-ДПМНЕ како што вети, оваа луксузна хациенда да ја донира на здруженијата на бранители од 2001 година“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачки до Ковачевски: Дали знаете дека во вашиот партиски штаб се договараат бегствата на затворениците од затворите

Ковачки: Изјавите на Спасовски и на Османи се доказ дека Владата флертува со оние кои ја негираат Македонија

Ковачки: Доктор осуденик, кој нема завршено медицина дал налог да се носи во болница убиецот кој и избега на власта

Ковачки: Милошевски е потписник на проверката за Онишченко, Ковачевски го знаел тоа

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Зарко Милошевски го заташкува случајот со Онишченко

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Петровска го наследи трулиот систем на Шекеринска и во истиот добро се вклопи