(ВИДЕО) Костадиновска – Стојчевска: Нема повредени, нема жртви, објектот е осигуран

Од:

Министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска повика на брзо расчистување на причините за пожарот во Универзална сала. Непосредно по пожарот рече дека нема жртви и нема повредени бидејќи објектот бил празен.

Вознемирена сум од она што го гледам, кај 9 часот бев информирана, сега е пожарот локализиран, повикувам на брзо постапување на сите институции, брзо расчистување на причините, нема жртви нема повредени, салата беше празна… Со сите ќе се утврди причина за штетата, но објектот е осигуран и ќе се санира од тие средства и ќе се продолжи со градба изјави Костадиновска Стојчевска.

Таа најави дека нема да се прдолжи со работа додека не се расчистат причините за пожарот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадиновска-Стојчевска: Со СДСМ културата е слободна, во идниот мандат нов закон за култура и нови капитални инвестиции

Костадиновска-Стојчевска: Покажавме како се почитува слободата на медиумите, „Репортери без граници“ го потврди тоа

А1он

Обезбеден буџет за изградба на Турскиот театар-Скопје, завршени покривот и фасадата на објектот

Костадиновска-Стојчевска: Младите се нашата иднина, 5000 денари младински додаток и европски плати дома

Горан Наумовски

Арсовска: Нема да поминат заканите за тужба, да се одговори кога е осигуран објектот на Универзална сала

Костадиновска Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевета за пожарот во Универзална

Орце Костов