(ВИДЕО) Костадинов: Пратеници на СДСМ собираат потписи за свикување седница на Собранието

Од:

„Точно е дека СДСМ, дека пратеничката група на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија собираме потписи за свикување на седница на Собранието. Секако станува збор за иницијатива која ќе биде доставена до претседателот на Собранието господинот Талат Џафери“, одговори портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, на новинарско прашање.

„Ставот на нашата пратеничка група е дека Собранието во една таква ситуација треба да биде ставено во функција. Секако сметаме дека за тоа се пропишани и сме во согласност со Уставот на државата, и затоа од таа причина сметаме дека треба да направиме уште еден обид во тој дел. Добро е да се свика Собранието имајќи го во предвид времетраењето на оваа здравствена криза но секако и потврдувањето на одлуките на Претседателот на државата“, кажа Костадинов.

Тој ги отфрли сите шпекулации за наводен обид на пратеничка група на СДСМ за тргнување на претседателот на Собранието, Талат Џафери секако дека ги отфрламе.

– Секако правиме консултации и со пратеници од други пратенички групи со кои го делиме истото мислење и денеска или во текот на утрешниот ден иницијативата ќе биде доставена до претседателот на Собранието, рече портпаролот на СДСМ, Костадинов.

Би можело да ве интересира

Митева: СДСМ го нуди најлошото за нашите општини

СДСМ: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари

(ВИДЕО) Тасевска: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари

Ана Ололовска

СДСМ: Деструктивното ВМРО-ДПМНЕ упорно го блокира Законот за наставници и стручни соработници, упорно работи на штета на граѓаните и образованието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да се разбуди од сонот, сега е 2021 година, а не 2017 година, лагата по втор пат нема да им помине

Ана Ололовска

СДСМ: Обезбедуваме целосна инклузија на децата со попреченост, вработување на 500 образовни асистенти

Ана Ололовска