(ВИДЕО) Филипче: Недостасува јавна и експертска дебата, има нејасни сегменти за поделба на министерствата

Од:

Главното прашање е зошто овој системски Закон се носи по скратена постапка. Недостасува анализа на министерства, многу важен сегмент кој ќе означи како ќе функционира владата во иднина, рече пратеникот на СДСМ, Венко Филипче во македонското Собрание за време на синоќешната дебата во однос на предложениот закон од страна на владејачкото мнозинство за реорганизација на државната управа.

-Само неколку примери. Прво за Министерството за економија. Прашање е дали ќе се изградат капацитети во делот на енергетиката? Министерството за економија останува ослабено. Дополнително со преземање на дел од Министерството за надворешни работи за потпишување на одредени договори. Повторно се поставува прашањето дали не треба да се направи прво анализа за капацитетите на дипломатските претставништва и како ќе функционира тоа како еден систем во иднина? Понатаму министерството за спорт, каде што во најголемиот број земји, пред се европски, е заедно со сегментот за млади. Така се постигнуваат врвни резултати во делот на спортот, пред се кај младите, како на пример во Словенија, токму поради таа поврзаност, рече Филипче.

Јавноста и експертите треба да бидат повеќе вклучени во анализа и споделувања на мислења, доколку се утврди дека ова на пример е нешто што навистина носи поголема ефикасност Законот да се донесе во редовна постапка, заклучи пратеникот Венко Филипче.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски е неук за тоа како функционира увозот на лекови

СДСМ: Мицкоски изгледа се сретнал со друг Радев

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

Горан Наумовски

СДСМ: Мицкоски да каже дали патувал со бизнис класа и карта од 4.000 евра

СДСМ: Дали Мицкоски патувал за Вашингтон во луксузна бизнис класа со карта која чини над 4.000 евра?

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Спасов кој преку Рејтинг од СДС извади еден милион евра тендери, и фотоцентрала за струја, сега ќе ги дозакопа во опозиција