(ВИДЕО) Андоновска: Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава?

Од:

Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерството за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, дирекцијата за стокови резерви се состои од уништување на инсулин чиј што рок на користење е сеуште употреблив, рече Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

„Имено согласно информациите до кој дојдовме на 5 декември, пред два дена е извршено уништување на над 1 тон и 200 килограми инсулин, од кој речиси половина тон од инсулинот кој е уништен, а чија што пазарна вредност може да достигне од 1.5 милиони евра е со валиден рок на употреба до месец јуни наредната година.

Значи нашите непотврдени информации говорат дека е уништен употреблив инсулин чиј рок на траење не е истечен, во висина од 1.5 милиони евра.

Оттука се наметнуваат следниве прашања и дилеми:

Дали причината зошто се уништува инсулин кој е со не истечен рок на траење е поради фактот што треба да се распише нов тендер кој ќе обезбеди солидна заработка за магнати блиски до власта?

Доколку ова е точно кој ќе ја сноси одговорноста што врз буџетот се прави штета приближно од 1.5 милиони евра?

Која е вистинската причина зошто се дава одобрение за уништување на инсулинот кога се знае дека тој има валиден рок на траење уште повеќе од половина година?

Дали со овој инсулински скандал некој сака да заработи на грбот на граѓаните?

Дали инсулинскиот скандал во кој се уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење, треба да обезбеди нов милионски тендер за власта?“, праша Андоновска.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството да истражи колку Заев ги платил изборните гласови купени од командант на УЧК

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Ако се точни сведочењата во „Рекет“, Кацарска треба кривично да одговара и да лежи во затвор

Ана Ололовска

СДСМ: Денеска е денот Д за ВМРО-ДПМНЕ – дали ќе застане зад криминалот или зад Законот за јавно обвинителство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите не преземаат ништо, бидејќи се под притисок на рекетарската власт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Старделова да се одлучи дали ќе биде претседател на Лекарска комора или ќе биде директор на ЈЗУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта

Ана Ололовска